wtorek, 4 października 2011

Denkmal Beinerta

Ludzi pokroju Carla Beinerta dzisiaj już się nie spotyka. A jeśli są, to kojarzy się ich z "elitą", a "elita" kojarzy się źle. Beinerta w Jedlinie wspomina się zaś już tylko dobrze - jest nawet pomnik.
Sprawdzić tego nie sposób i uśmiecham się sam do siebie na śmiałą myśl o dającym łapówki aptekarzu-geologu, który chce przejąć dom zdrojowy i o tym jak układa się z lokalną władzą w temacie zaadaptowania lasu na park. Nie, o takich przypadkach kroniki milczą. Tu wszystko jest czyste niczym powietrze nad Górami Czarnymi. Doktor Carl pojawia się w Bad Charlottenbrunn; kupuje nieruchomość - jedną, drugą; odkrywa dwa źródła leczniczej wody; modernizuje, buduje i promuje swoją działalność i tym samym miasto. Efektem tych zabiegów jest ciągle rosnąca liczba kuracjuszy przybyłych do wód z całych Prus, a pewnie i z Europy.
W końcu, na wieczną chwałę i pamiątkę, mieszkańcy fundują Carlowi, górujący nad dachami, obelisk w podzięce za trud dokonań. I nic to, że w ich kuchennych kranach płynie już naturalnie gazowana mineralwasser.

Więcej o dr. Beinercie dowiemy się zadając pytanie dr. Google :-)0 komentarze: